Strona głównaMapa sklepuKontakt

Producenci

Szukaj

 

Żółwie lądowe i wodno – lądowe. Warunki hodowli i przetrzymywania.

Od wielu wielu lat najczęściej kupowanymi zwierzętami terraryjnymi są żólwie, zarówno te lądowe jak i wodno-lądowe. Najpopularniejszymi gatunkami spotykanymi w sklepach są, wśród żółwi lądowych: żółw stepowy (Agrionemys horsfieldii / Testudo horsfieldii) i żółw grecki (Testudo hermanni), wśród wodno-lądowych: żółw żółtolicy (Trachemys scripta troostii) i żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans).

Mimo, że zwierzęta te są stosunkowo łatwe w hodowli to nie każdy niestety wie jakie są ich wymagania życiowe.

Biorąc pod uwagę, że warunki życiowe żółwi stepowych i greckich są pod wieloma względami podobne opiszę je razem ukazując jednocześnie różnice w hodowli obu gatunków.

Żółw stepowy:

Jest to żółw średniej wielkości najczęściej osiągający rozmiary 16-23cm. Samice są większe od samców. Skorupa jest raczej kształtu owalnego o kolorze oliwkowozielonym z ciemniejszymi znaczeniami na każdej z tarczek.

Ciekawostką jest, że żółwie te posiadają po 4 pazurki przy każdej łapie, a nie jak to ma miejsce w przypadku  innych żółwi 5. Średnia długość ich życia to 20-25 lat, jednakże zdarzały się osobniki które dożywały 30 lat i więcej.

W środowisku naturalnym zamieszkują one tereny południowo-wschodniej Rosji. Możemy je również spotkać w  Uzbekistanie, Iranie i Afganistanie, na suchych i skalistych terenach porośniętych trawami.

Wyróżniami 3 podgatunki żółwi stepowych:

 • Testudo horsfieldii horsfieldii
 • Testudo horsfieldii kazachstanica
 • Testudo horsfieldii rustamovi

Żółwie te największą aktywność przejawiają wiosną. W okresie jesiennym i zimowym częściej są ospałe i apatyczne (w środowisku naturalnym w tym okresie zapadają w sen zimowy zakopując się w głębokich na 1-2m norach). Tak więc nie należy się martwić zmniejszoną aktywnością i ilością przyjmowanego pokarmu którego w okresie jesienno-zimowym pobierają mniej.

Żółw grecki:

Karapaks u tych żółwi jest mocno wypukły. Z kolei plastron jest płaski z bokami wygiętymi do góry. Mają one długą szyję pokrytą miękką skórą. Plastron jest koloru jasnobrązowego, jasno żółtego lub oliwkowo brązowego (w zależności od podgatunku). Mniej więcej na środku każdej z tarczek znajduje się ciemna - najczęściej czarna, plama. W przeciwieństwie do żółwia stepowego przednie kończyny posiadają po 5 pazurów, z kolei tylnie podobnie jak w przypadku stepówki po 4.

Występuje on głównie w basenie Morza Śródziemnego. Najczęściej spotykany jest w takich krajach jak: Grecja, Turcja, Włochy, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Hiszpania czy Francja.  Można je również spotkać na niektórych wyspach basenu Morza Śródziemnego.

Żółwie greckie zamieszkują głównie tereny porośnięte gęstą roślinnością (wysokie trawy, krzewy). Są aktywne głównie latem, wiosną i jesienią. Zimą zapadają w sen zakopując się w ziemi w oczekiwaniu na wiosnę.

Wyróżniamy 2 podgatunki żółwi greckich:

 • Testudo hermanni hermanni
 • Testudo hermanni boettgeri

Terrarium.

Terrarium dla żółwi lądowych (w tym przypadku greckich i stepowych) powinno mieć przynajmniej wymiary 120cmx50cm podstawy. Oczywiście młode żółwie możemy trzymać w odpowiednio mniejszych terrariach które powinny się zwiększać wraz z ich wiekiem. Wskazane jest również, aby terrarium było podzielone na dwie części. Jedną w której będzie panowała wyższa temperatura ok. 30-35 °C i niska wilgotność 35-50%. Z kolei w drugiej części powinna być niższa temperatura ok. 25-28 °C i wyższa wilgotność ok. 70%. W przypadku żółwi greckich temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 20 °C.

W skład wyposażenia terrarium powinny wchodzić m.in:

 • Lampa grzewcza – najlepiej świecąca punktowo. Jej moc powinna być dostosowana do warunków panujących na zewnątrz terrarium. Wiadomo, że w chłodniejszym pomieszczeniu będzie potrzebna żarówka o większej mocy do ogrzania danego terrarium niż w przypadku pomieszczenia w którym panuje wyższa temperatura. Jej zadaniem jest stworzenie „wyspy” ciepła na której żółw będzie mógł się wygrzewać (bezpośrednio pod lampą temperatura powinna oscylować w granicach 35-40°C).
 • Lampa UVB – koniecznie UVB 10.0. Należy o tym pamiętać, gdyż w sprzedaży możemy spotkać również lampy UVB 2.0 i UVB 5.0.  Promienie UVB są niezbędne do wytwarzania witaminy D3, która pomaga w przyswajaniu wapnia. Jest ona potrzebna szczególnie młodym żółwiom w okresie dorastania. Bez niej, w przyszłości mogą występować problemy z krzywicą. Ważną rzeczą jest również to, że owe żarówki nie powinny znajdować się wyżej niż 30cm. W przypadku umieszczenia ich zbyt wysoko promienie UVB nie docierają do żółwia lub dociera ich zbyt mała ilość.
 • Elementy wystroju, podłoże – najlepszym podłożem dla żółwi jest darń (kawałek trawnika wycięty wraz z ziemią). Alternatywą może być podłoże składające się z mieszanki kory, torfu, ziemi, piasku. Jak dodatek możemy stosować siano, włókno kokosowe czy suche liście.
 • Kryjówki – należy ich zapewnić co najmniej kilka. Mogą do tego posłużyć połówki łupiny kokosa, ceramiczne doniczki czy też wszelkiej maści korzenie.
 • Miseczka z wodą -  mimo, że żółwie piją dość rzadko, to w terrarium powinna znajdować się miseczka z wodą (wymienianą codziennie – najlepiej przegotowaną). Z racji budowy żółwia nie mogą to być wysokie i głębokie miseczki. Najlepiej używać płytkich podstawek pod doniczki do których żółw bez problemu będzie w stanie wejść i z których będzie w stanie wyjść.
 • Miseczka na pokarm – powinna podobnie jak miseczka z wodą umożliwiać żółwiom wejście i wyjście z niej. Wskazane jest, aby zawsze było w niej coś do jedzenia, aby żółwie w każdej chwili mogły coś zjeść. Należy tylko zwracać uwagę na czystość miseczki i sukcesywnie usuwać niezjedzone resztki pokarmu zabrudzone np. odchodami lokatorów.

Pożywienie:

W środowisku naturalnym spożywają one kilkaset różnych gatunków ziół i roślin, tak więc należy dbać o to, aby ich dieta była jak najbardziej urozmaicona. Latem i wiosną dobrze jest podawać dużo zieleniny. Do najpopularniejszych roślin spotykanych w Polsce nadających się do jedzenia prze żółwie należą: babka lancetowata, babka zwyczajna, czosnaczek pospolity, fiołek ogrodowy, fiołek polny, fiołek trójbarwny, koniczyna, lucerna, mlecz zwyczajny, mniszek lekarski, niezapominajka polna, pokrzywa zwyczajna, mięta, majeranek, rzeżucha. W okresie jesiennym i zimowym, można podawać susz z owych roślin lub odpowiednio zbilansowane gotowe mieszanki. Spotykane są one w 2 formach. Mieszanek ziołowych (zioła + granulat), lub samych granulatów. Największą popularnością cieszą się karmy takich firm jak Trixie, Exoterra (Hagen), Tropical, Zoomed czy Jbl. Każda z karm niezależnie czy zerwana świeżo z łąki czy kupiona powinna być wzbogacana co kilka dni w witaminy i wapno. Zapobiega to zmianom krzywicznym i wielu chorobom. Należy jednak pamiętać o tym, że samo wapno i witaminy bez lampy UVB 10% praktycznie nic nie dają gdyż w takim przypadku  ich wchłanianie jest ograniczone poprzez braki witaminy D3. Należy również unikać warzyw i owoców które są zbyt kaloryczne i moczopędne. Sporadycznie można podawać utartą marchew, kawałek arbuza, banana czy ogórka pamiętając jednakże, że nie mogą one stanowić podstawy diety. Najczęściej popełnianym błędem w żywieniu jest podawanie sałaty, szpinaku czy kapusty (z wyjątkiem pekińskiej), które zawierają dużo szczawianów groźnych dla życia i zdrowia żółwi.

Rozpoznawanie płci:

U samic plastron (dolna część skorupy) jest płaski, natomiast u samców wklęsły. Samce mają również dłuższy i grubszy ogon. Samice są znacznie większe od samców.

Jako, że zarówno żółw żółtolicy jak i czerwonolicy są podgatunkami żółwia ozdobnego, podobnie jak w poprzednim przypadku opiszę je razem, wskazując tylko różnice w hodowli.

Żółw żółtolicy:

Są to żółwie posiadające owalny i lekko spłaszczony karapaks. Pancerz u młodych żółwi jest koloru żółto-zielonego lub jasno i ciemno zielonego.  Po obu stronach głowy znajdują się paski koloru żółtego – stąd jego nazwa.  Pazury przy łapach połączone są błoną pławną ułatwiającą żółwią pływanie.

Osiągają one zazwyczaj rozmiary około 20-25cm karapaksu, jednakże dość często zdarzają się osobniki dorastające nawet do 30cm. Dożywają zazwyczaj około 20 lat, jednak znane są przypadki żółwi wodno-lądowych mających kilkadziesiąt lat.

Występują one głównie w Ameryce Północnej i Środkowej. Spotykane są również w Indochinach i Japonii.

Żółwie ozdobne są żółwiami wodno-lądowymi co oznacza, że powinny być trzymane w odpowiednio dużych akwariach, terrariach lub akwaterrariach  z częścią wodną (większa) i lądową (mniejsza). W sprzedaży spotyka się gotowe akwaria z półkami na które mogą żółwie wchodzić. Nadal dość dużą popularnością cieszę się małe plastikowe zbiorniczki jednakże żółw dość szybko z nich wyrasta, a dodatkowo ciężko jest w nich zamontować filtr czy grzałkę.  Zbiornik dla dorosłego osobnika powinien mieć wymiary przynajmniej 100cmx50cm powierzchni dna. Dla młodych osobników oczywiście odpowiednio mniejszy.

W skład zbiornika dla żółwi wodno-lądowych powinny wchodzić:

 • Podłoże – najlepiej żwirek odpowiedniej wielkości. Żółwie te mają tendencje do zjadania podłoża, a więc dobrym rozwiązaniem jest dobranie takiej granulacji która temu zapobiegnie.
 • Grzałka – mimo, że dobrze dają sobie radę bez grzałki to wskazane jest, aby takowa się znajdowała w celu kontroli temperatury (optymalna 24-25°C).
 • Filtr – jest najważniejszym z elementów zbiornika dla żółwi wodno-lądowych. Należy pamiętać o tym, aby dobierając jego moc i wydajność nie kierować się oznaczeniami na opakowaniach, gdyż są one dedykowane dla ryb. Żółwie powinny mieć bardziej wydajne filtry z racji tego, że produkują sporo więcej odchodów. Dobranie słabego filtra lub jego całkowity brak skutkuje brudną wodą o brzydkim zapachu i to już po kilku dniach.
 • Wyspa – jest miejscem w którym żółw może wyjść na ląd w celu odpoczynku i wygrzania się.  Powinna stanowić  1/3 całej powierzchni zbiornika.
 • Lampa – wskazane jest, aby nad wyspą umiejscowiona była żarówka grzewcza dzięki której żółw będzie mógł zażywać również „kąpieli” słonecznych.

Pożywienie:

W środowisku naturalnym odżywiają się zarówno pokarmem zwierzęcym jak i roślinnym, dlatego powinniśmy dostarczać im takowego pokarmu w proporcji 1:1. Pokarmami najczęściej stosowanymi w domowych warunkach jest gammarus, krewetki, stynka (wszystko w formie suszonej), mieszanki dla żółwi wodno-lądowych w formie granulatów. Sporadycznie podaje się również ryby akwariowe, dżdżownice, ślimaki, ochotkę, rurecznika czy larwy komara. Nie należy jednak zapominać o tym, aby dieta była wzbogacona o rośliny akwariowe. Nie dość, że stanowią one ozdobę zbiornika to dodatkowo stanowią urozmaicenie pokarmu dla żółwi.  Należy unikać podawania serc wołowych, serc indyczych czy wołowiny do których organizm żółwia nie jest przystosowany. Podawanie takich pokarmów skutkuje zbyt szybkim wzrostem co w konsekwencji prowadzi do zmian krzywicznych i licznych chorób.  Dodatkiem do diety powinny być preparaty witaminowe (najczęściej w formie płynnej) i kostki wapna (sepia lub wapienka w kształcie żółwia które się wrzuca do wody). Szczególnie młode żółwie w okresie wzrostu powinny je dostawać, aby zapobiec zmianom krzywicznym już w początkowej fazie wzrostu.

Rozpoznawanie płci:

Samicze są znacznie większe od samców. Samiec ma dłuższy  ogon. Odległość od końca ogona do kloaki jest u samców znacznie dłuższa niż u samic.

CITES.

Kupując żółwie od hodowców, na giełdach czy w hurtowniach zoologicznych należy zwracać uwagę czy posiadają one odpowiednie dokumenty. Zarówno żółw stepowy jak i grecki figurują w II załączniku Konwencji o międzynarodowym obrocie zagrożonymi gatunkami dziko żyjących zwierząt i roślin w skrócie CITES oraz w aneksie A (żółw grecki), B (żółw stepowy) w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 338/97, (z późniejszymi zmianami) w sprawie ochrony gatunków fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi . Posiadanie i sprzedaż w sklepach żółwi bez dokumentów potwierdzających ich pochodzenie jest przestępstwem i skutkuje karami finansowymi jak i w najgorszym wypadku karą pozbawienia wolności. Żółw żółtolicy nie wymaga dokumentów, a więc może być kupowany i sprzedawany bez takowych. Sprawa komplikuje się w przypadku żółwia czerwonolicego. Mimo, że nie znajduje się on na liście CITES to figuruje w aneksie B Rozporządzenia Rady (WE), co oznacza, że nie może być bez zezwolenia (odpowiedniego dokumentu) wprowadzany na teren Unii Europejskiej.  Spowodowane jest to dużą inwazyjnością i możliwościami adaptacyjnymi  co skutkuje wypieraniem rodzimych gatunków (np. żółwia błotnego w Polsce). Zwracajmy uwagę, jakie żółwie kupujemy gdyż na czerwonolice praktycznie niemożliwym jest uzyskanie dokumentów pozwalających na ich sprzedaż i posiadanie, co niestety nie przeszkadza pseudo hodowcom, którzy liczą na to, że kupujący nie zwróci uwagi jakiego żółwia kupuje lub nie ma odpowiedniej wiedzy na ich temat.
Koszyk  

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Koszyk Realizuj zamówienie

Nowe produkty

Brak nowych produktów na tą chwilę

Najczęściej kupowane

Paluszek kolor mix 12, 5 cm.
Paluszek kolor mix 12, 5 cm.

Paluszki kolor mix   prasowane z mielonej skóry...

Dental Twist.
Dental Twist.

Snack dental twist  skutecznie czysci zęby...

Patyczak indyjski (Carausius morosus).
Patyczak indyjski (Carausius morosus).

Młode osobniki po 1-4 wylince.

Wszystkie najpopularniejsze

Szukaj

Copyright © 2011 ZOOekspert - All rights reserved
Projekt i wykonanie: www.4pixel.pl